Trasy

Gdzie pływać?

 

Region

Pojezierze Iławskie wraz z systemem Kanału Elbląskiego, Pętlą Żuławską i wodami śródlądowymi Gdańska to kilkaset kilometrów bezpiecznych szlaków wodnych dostępnych dla każdego. Pływając po nich motorowym jachtem spacerowym można ciekawie spędzić nawet kilka tygodni. Poniżej przedstawiamy uproszczony schemat dróg wodnych oraz opis wybranych tras.

Polecane trasy

 
Poniżej polecamy kilka wariantów tras, w zależności od czasu jakim dysponujemy i sposobu w jaki go chcemy spędzić. Są to oczywiście tylko nasze propozycje, które można dowolnie modyfikować i łączyć ze sobą.
 
 
 

Trasa 1. Jeziora Jeziorak, Płaskie i Ewingi 

 
Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce (27 km.), oferuje wiele atrakcji, a jednocześnie pływanie tutaj jest bardzo bezpieczne. Jezioro jest stosunkowo wąskie, więc zawsze w przypadku załamania pogody w kilka minut możemy przybić do brzegu. Brzegi są przeważnie zalesione i wysokie (szczególnie zachodni brzeg) co daje dodatkową osłonę przed wiatrem. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, posiada wiele zatoczek i wysp. Praktycznie nie ma mielizn i kamieni na które można wpłynąć. Jest bardzo dobrze przystosowane do turystyki wodnej dzięki wielu nowoczesnym marinom i portom, jak również t.zw. "unijnym pomostom".
 
Jeziorak połączony jest z dwoma mniejszymi jeziorami. Naturalnym połączeniem z Jeziorem Płaskim, oraz sztucznym kanałem Dobrzyckim z Jeziorem Ewingi. Warto podkreślić że kanał Dobrzycki to najstarszy kanał w Polsce. Został on zbudowany już w latach 1331-1334.
 
 
 
Największym miastem nad Jeziorakiem jest Iława leżąca na południowym krańcu jeziora. To ponad trzydziestotysięcne miasto może zaoferować wiele atrakcji dla wodniaków. Kilka portów i przystani, bogata baza hotelowa i gastronomiczna zadowoli każdego turystę. W sezonie czynna jest także nawodna stacja benzynowa. W granicach Iławy leży też największa wyspa śródlądowa w Polsce.
 
Iława to również miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. W sezonie praktycznie co tydzień dzieje się tu coś ciekawego. Najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym w Iławie jest coroczny festiwal Old Jazz Meeting Złota Tarka odbywający się w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga.
 
 
 
Inne miejscowości polecane na szlaku:
 
Siemiany - wieś letniskowa na zachodnim brzegu Jezioraka 
 
Jerzwałd - wieś w której mieszkał i tworzył Zbigniew Nienacki, autor m.in.popularnej serii książek dla młodzieży "Pan samochodzik i...". Na tutejszym cmentarzu jest jego grób.
 
Zalewo - miasto nad jeziorem Ewingi
 
 
 
Przebieg trasy:  Iława - dalej dowolnie po Jezioraku - Zalewo - Iława. Łatwa trasa na tydzień lub dłużej spokojnego pływania.
 
 
 
 
 

Trasa 2. Kanałem Iławskim i Elbląskim do Ostródy i Starych Jabłonek.

 
W najdalej na wschód wysuniętym krańcu Jezioraka, w zatoce Kraga rozpoczyna się się Kanał Iławski, łaczący Jeziorak z Kanałem Elbląskim w Miłomłynie. Kanał prowadzi m.in. przez groblę usypaną w poprzek jeziora Karnickiego ponad jego poziomem. Po dopłynięciu do Miłomłyna na rozstaju dróg wodnych skręcamy na południe do jeziora Drwęckiego i Ostródy. W Miłomłynie spotykamy pierwszą śluzę na trasie (śluza Miłomłyn) a kilka kilometrów dalej drugą śluzę (Zielona). W Ostródzie atrakcją jest wyciąg do narciarstwa wodnego. Z Ostródy poprzez sluzę Ostróda, jezioro Pauzeńskie i śluzę Mała Ruś można dopłynąć do Jezior Szeląg Duży i Mały. Szlak ten jest bardzo atrakcyjny i mało uczęszczany, a od niedawna dostępny też dla naszych jachtów ze względu na zniesioną strefę ciszy obowiązującą do niedawna na jeziorach Pauzeńskim i Szeląg. Zachęcamy do dalszego rejsu aż do Starych Jabłonek (ok. 16 km. w jedną stronę). Niewątpliwą atrakcją tego szlaku jest najdłuższy w Polsce (o ile nie jedyny) tunel żeglowny na kanale pomiędzy Szelągami, przebiegający pod nasypem kolejowym.
 
 
 
Przebieg trasy: Iława - Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki - Ostróda - Miłomłyn - Iława. Trasa polecana jako wariant do innych tras. Można ją zrobić spokojnie w dzień (do Ostródy) lub dwa (do Starych Jabłonek).
 
 
 

Trasa 3. Kanałem Elbląskim przez pochylnie na Pętlę Żuławską.

 
Płyniemy do Miłomłyna jak w trasie 2, tam na rozstaju dróg wodnych płyniemy dalej prosto i następnie skręcamy na północ poprzez jezioro Ilińsk. docieramy do jeziora Ruda Woda. Tu jeśli mamy czas możemy skręcić w prawo krótkim kanałem na bardzo malownicze i odludne jezioro Bartężek. Płynąc dalej szlakiem głównym z jeziora Ruda Woda krótkim kanałem dopływamy do jeziora Sambród i miejscowości Małdyty. Tu można uzupełnić zapasy. Stąd wpływamy na najatrakcyjneijszy odcinek kanału Elbląskiego i dopływamy do słynnych pochylni. Jadąc wózkami po trawie zjeżdzamy kolejnymi pochylniami praktycznie na poziom morza. Ostatni odcinek kanału Elbląskiego wiedzie nas przez jezioro Druzno. Ze względu na liczbę mieszkających tu gatunków ptaków jest to raj dla ornitologów. Jezioro jest rezerwatem przyrody i obszarem Natura 2000, dlatego przepływamy przez niego wytyczonym szlakiem nie zbaczając z trasy. Z jeziora Druzno wpływamy na rzekę Elbląg i dopływamy do miasta o tej samej nazwie. Płynąc dalej skręcamy w lewo w Kanał Jagielloński i dopływamy do Nogatu i właściwej Pętli Żuławskiej. Tu możemy zdecydować czy opływamy ją zgodnie ze wskazówkami zegara i skręcamy w lewo w stronę Malborka, czy przeciwnie. Ze względu na nikły prąd na Nogacie i silny prąd Wisły zdecydowanie polecamy wariant pierwszy. Przed Malborkiem pokonujemy jeszcze dwie śluzy (Michałowo i Rakowiec). Samego Malborka reklamować nie trzeba. Punktem obowiązkowym jest zwiedzanie największego zamku ceglanego w Europie. Z Malborka poprzez kolejne dwie śluzy (Szonowo i Biała Góra) wpływamy na Wisłę. Tam z prądem płyniemy do Tczewa i dalej do śluzy Gdańska Głowa, przez którą wpływamy na Szkarpawę. W Rybinie przy mostach zwodzonych mając czas możemy zdecydować się na dwa "odskoki" z głównej trasy Pętli Żuławskiej. Wytrawni wodniacy rzeką Tuga (uwaga momentami wąsko i płytko) mogą udać się do Nowego Dworu Gdańskiego, a wszyscy pozostali Wisłą Kólewiecką do Sztutowa. Ze Sztutowa jeżeli posiadamy conajmniej patent sternika motorowodnego możemy wpłynąć na Zalew Wiślany i przez niego wrócić albo do rzeki Elbląg, albo do wspólnego ujścia Szkarpawy i Nogatu. Wracając jednak do rozstaju dróg w Rybinie to główny szlak Pętli Żuławskiej prowadzi dalej Szkarpawą do jej wspólnego ujścia z Nogatem i stamtąd do kanału Jagiellońskiego gdzie zamykamy pętlę. Powrót do Iławy tą samą tasą przez Kanał Elbląski.
 
 
 
Przebieg trasy: Iława - Miłomłyn - Małdyty - Elbląg - Malbork - Tczew - Rybina - Elbląg - Małdyty - Miłomłyn - Iława. Trasa możliwa do zrobienia w tydzień, ale chcąc więcej zwiedzić i skorzystać z opisanych wariantów, sugerujemy czarter conajmniej dwutygodniowy.
 
 
 

Trasa 4. Do Gdańska

 
Początek jak w trasie 3 na Pętlę Żuławską. Po dopłynięciu do Nogatu, jeżeli nam się bardzo śpieszy to płyniemy krótszą drogą w prawo do Szkarpawy i przez Rybinę dopływamy do śluzy Gdańska Głowa i przez nią wypływamy na Wisłę. Jeżeli nam się nie śpieszy (a po co się śpieszyć na urlopie ;) ), to płyniemy dalej tak samo jak w trasie 3 przez Malbork i Tczew, dopływamy Wisłą na wysokość śluzy Gdańska Głowa, mijamy ją i po ok. 4 km. skręcamy w lewo w kierunku śluzy Przegalina. Przez nią wpływamy na Martwą Wisłę. Płynąc nią jeszcze niedawno musieliśmy czekać na otwarcie mostu pontonowego w Sobieszewie. Jednak od listopada 2018 gdy otwarto nowy pontonowy most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski nasz jacht przy normalnym stanie wody mieści sie pod nim i nie trzeba tracić czasu w oczekiwaniu na jego otwarcie. Następnie dopływamy do Górek Zachodnich gdzie Wisła Śmiała odbija w kierunku morza. My jednak płyniemy dalej prosto Martwą Wisłą w kierunku centrum Gdańska i dopływamy do Motławy. Tu możemy skręcić w nią w lewo na starówkę, lub w prawo Kanałem Kaszubskim w kierunku Zatoki Gdańskiej popłynąć np. do Twierdzy Wisłoujście lub na Westerplatte. Płynąc Martwą Wisłą i Motławą mijamy wiele marin w których możemy zacumować i spędzić w Gdańsku nawet kilka dni. Powrót do Iławy tą samą trasą przez Szkarpawę i Kanał Elbląski.
 
 
 
Przebieg trasy: Iława - Miłomłyn - Małdyty - Elbląg - Malbork - Tczew - Gdańsk - Rybina - Elbląg - Małdyty - Miłomłyn - Iława. Ze względu na atrakcje Gdańska trasa polecana zdecydowanie na conajmniej dwa tygodnie. Zrobienie jej w tydzień to tak jakby przebiec sprintem przez Luwr ;).
 
 
 

Trasa 5. Na Zalew Wiślany

 
Ponieważ Zalew Wiślany to morskie wody wewnętrzne to trasa przeznaczaona jest dla posiadaczy conajmniej patentu sternika motorowodnego. Ważne też są dobre prognozy pogody, gdyż Zalew w przypadku niekorzystnych wiatrów szybko może się rozfalować. Początek jak w trasach 3 i 4. W Elblągu jednak nie skrecamy w lewo w Kanał Jagielloński tylko płyniemy dalej rzeką Elbląg w kierunku jej ujścia. Po drodze mijamy most pontonowy w Nowakowie (uwaga na godziny otwarcia) i wypływamy na wody Zalewu Wiślanego. Tu mamy do wyboru wiele portów które warto odwiedzić. Kolejność dowolna w zależności od upodobań i warunków pogodowych. Jeżeli ktoś lubi nadmorskie kurorty to zdecydowanie powinien zawinąć do Krynicy Morskiej lub Kątów Rybackich. Tym którzy wolą spokojniejsze miejsca polecamy Piaski i Nową Pasłękę. Wielbiciele historii i zabytków nie mogą ominąć Fromborka w którym dokonywał swych odkryć Mikołaj Kopernik. Tolkmicko i Suchacz to mniejsze miejscowości, ale również warte odwiedzenia. Powrót tą samą drogą lub fragmentem Pętli Żuławskiej, Wisłą Królewiecką przez Sztutowo i Rybinę, i dalej Szkarpawą, Nogatem do Kanału Jagiellońskiego i dalej Kanałem Elbląskim do Iławy.
 
 
 
Przebieg trasy: Iława - Miłomłyn - Małdyty - Elbląg - (na zalewie kolejność dowolna: Suchacz, Tolkmicko, Frombork, Nowa Pasłeka, Piaski, Krynica Morska, Kąty Rybackie) - Elbląg - Małdyty - Miłomłyn - Iława. Trasa możliwa w tydzień, zakłądając że nie odwiedzamy wszystkich portów zalewowych, jednak zdecydowanie polecana na conajmniej dwa tygodnie, a jak ktoś lubi plażować to nawet dłużej :).
 
 
 

Trasa 6. Na zatokę Gdańską

 
Trasa dla "wilków morskich" posiadających patent conajmniej sternika motorowodnego. Tak jak w przypadku trasy 5 pod uwagę trzeba brać prognozy pogody. Początek jak w trasie 4. Po dopłynięciu do Wisły mamy możliwość zrobienia kilku różnych pętli, wypływając na Zatokę Gdańską i wracając z niej poprzez Przekop Wisły, Wisłę Śmiałą lub port w Gdańsku. Za kilka lat dojdzie jeszcze jedna opcja: przez przekop Mierzei Wiślanej na Zalew Wiślany. Na samej Zatoce w zależności od pogody można odwiedzić mariny w Sopocie na molo, w Gdyni, Pucku, Jastarni czy Helu. Uwaga: nie wypływamy poza linię łączącą Hel z Przekopem Wisły. Powrót do Iławy jak w trasie 4 przez Szkarpawę i Kanał Elbląski.
 
 
 
Przebieg trasy: Iława - Miłomłyn - Małdyty - Elbląg - Rybina - Gdańsk - Sopot - Gdynia -  Puck - Jastarnia - Hel- Gdańsk - Rybina - Elbląg - Małdyty - Miłomłyn - Iława. Co najmniej dwa tygodnie pływania i zwiedzania.   
 
 
 
Podane powyżej trasy to tylko nasze propozycje. Można je dowolnie łączyć ze sobą i mieszać w zależności od upodobań. Dzięki temu w naszym regionie można spokojnie spędzić kilka sezonów nie nudząc się wcale do czego serdecznie zapraszamy.
Copyright ©2017-2020 Nadwodniak.pl, All Rights Reserved.
Zdjęcie w tle pochodzi z Archiwum Urzędu Gminy Iława - www.gmina-ilawa.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem